Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 20:48
 
İNTERNET KULLANIMI ZİRVEDE
Hayatımızın vazgeçilmezi olan iki üründen, günün 6 saatini internette, 2 saatini ise TV karşısında geçiriyoruz.
TEKNOLOJİ Haberi
İNTERNET KULLANIMI ZİRVEDE

Hayatımıza hızla dahil olan internet, geleneksel medya olan TV’nin önüne geçmiş ve sadece bir yıl içinde internet bağımlılığını yüzde 60 arttırmış durumda. Film-dizi seyretmekten alışveriş yapmaya, araştırmadan sosyal medyaya kadar her konuda başvurduğumuz internetin Türkiye’deki aktif kullanıcısı sayısı ise 48 milyon kişi... Bu aktif kullanıcılar nerede zaman geçiriyor derseniz; 6 saatin 3 saatini sosyal medyada, geriye kalan 3 saatini ise internette sörf yapmaya ayırıyor. Ve bu 3 saat içinde de yoğun olarak alışveriş yapıyorlar.

Tüm dünyada hızla yayılan internet kullanımı, geleneksel medyaların önüne geçmiş durumda. Evlerimizin vazgeçilmezi olan televizyonu kullanım oranıyla üçe katlayan internetin Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısı ise 48 milyon kişi… 48 milyonluk aktif kullanıcının araştırmalara göre günün ortalama 6 saat 46 dakikasını bilgisayar, tablet ya da cep telefonu ekranı karşısında yani internette geçiriyor. Televizyon başında harcanan süre ise 2 saat 14 dakika.

Türkiye online alışverişte rekor kırıyor

Türk insanının interneti yoğun olarak kullandığı, bu nedenle de alışveriş yaparken internetten satın alım yaptığı belirtiliyor. Bu değişimden dolayı Türkiye online alışverişte sürekli rekor büyüme yaşıyor. Sadece bir yıl içinde internet bağımlılığımız yüzde 60 artmış durumda. Türkiye’de günün 6 saat 46 dakikasını internette geçiren 48 milyonluk bir kitle var. Bu kitle sürekli sosyal medya ve diğer kanallarda kendilerine ulaşmak için aktif bir çalışma içinde olan e-ticaret siteleri ile temas halinde. Doğal olarak her yıl önemli bir kitle, fiziki mağazalardan uzaklaşarak online mağazaların müşterisi konumuna geliyor. Online alışverişin rahatlığı da bu değişimi hızlandırıyor.

İnternete haftada en az bir kez girenlerin oranının ise yüzde 9 ile sınırlı kaldığı belirtiliyor. İnternette geçirilen sürenin 3 saat 1 dakikası sosyal medya kanallarında, bu 3 saat içinde ise insanların en çok Youtube’u tıkladığı, Youtube’dan sonra insanların sırasıyla Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp ve Messenger’da vakit geçirdiğini bildirildi.

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: İNTERNET, KULLANIMI, ZİRVEDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı