Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 09:48
 
RAKI SATIŞLARI DÜŞTÜ MÜ?
Türkiye genelinde yayınlanan verilere göre rakı satışlarında oldukça büyük bir düşüş göze çarparken, vergilerin yüksekliği konusu oldukça göze çarpıyor.
YAŞAM Haberi
RAKI SATIŞLARI DÜŞTÜ MÜ?

Tütün mamülleri ve alkollü içecekler üzerine bindirilen vergilerin anormal sınırlara dayanması neticesinde ülkemizde bu ürünlerin satışlarında büyük oranlarda gerileme dikkatleri çekiyor.

Tüketicilerin yüksek fiyatlardan şikayetleri onları bu ürünlerin temini konusunda alternatif yöntemlere ittiği artık açıkça görülüyor. Artık her köşe başında görmeye alıştığımız tütün satışı yapan küçük işletmelerin çığ gibi büyüdüğü gerçeği gözler önüne serilmiş durumda. Tiryakiliğinden vazgeçmesi istenilen tüketiciler sigara ve içki ürünlerden vazgeçemediklerinden bunları temin edebilmek adına başka yöntemlere başvuruyorlar.

Tıpkı 1980 öncesi dönemlerinde olduğu gibi kaçak sigara satan işportacı tezgahları artık aleniyet kazanmış gibi görünüyor. Bununla beraber içki müdavimlerinin evlerinde kendi içkilerini tükettiklerine de oldukça sık rastlanılıyor. Bir şişe içki için bayiden alsa en az 100 lira ödemesi gereken tüketiciler kendi imal ettikleri içkileri bunun neredeyse beşte bir fiyatına istediklerini elde edebiliyorlar. Aynı şekilde aldıkları tütünleri evde sigara haline dönüştürerek oldukça ucuza mal edebiliyorlar.

Hatta bu olay o kadar ileri derecelere vardı ki bazı alkollü içki tüketimi yapılan yerlerde dahi bu tür imalatlar gerçekleştirilerek maliyetler oldukça azaltılıyor.

Vergilerin oldukça arttığı bu sektörde devletin kasasına girmesi gereken vergiler böylece heba edilmiş oluyor. 

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: RAKI, SATIŞLARI, DÜŞTÜ, MÜ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı